AHA ve BHA hidroksi asit çeşitlerinin adıdır. Bunlar “Alfa Hidroksi Asitler” (AHA) ve “Beta Hidroksi Asitler” (BHA) olarak biliniyor.

 


Peki nedir bu AHA ve BHA? Ne işe yararlar?

 


AHA suda çözünebilir ve şekerli meyvelerden elde edilen asit biçimleridir. Cildin ilk katmanına etki eden bir asittir. AHA kullanımında en önemli dikkat edilmesi gerekenlerden biri kullanıldıktan sonra direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Kullanıldıktan sonra yüksek faktörlü korumalı güneş kremleri kullanılmalıdır.

 

 

En çok bilinen AHA’lar
Glikolik Asit
Malik Asit
Laktik Asit
Tartarik Asit
Sitrik Asit
Mandelik Asit
 
AHA nelere iyi gelir?

 


Cildi nazikçe soyar ve ölü derilerden arınmasına yardımcı olur. Bunun dışında cildinizin kolajen salgılamasını sağlar. Bu sayede ince çizgilerin görünmesinde azalmaya sebep olur. Ölü derilerin temizlenmesi ile gözenelerin sıkılaşmasına yardımcı olur, bundan dolayı cildinizin aydınlık görünümüne kavuşmasını sağlar.

BHA nedir?

 


BHA ise yağda çözünen asit çeşididir. AHA’nın etki ettiği katmanın daha derindeki katmana etki eder. BHA yağlı ve akneli ciltlerin cildine iyi gelen bir çözümdür. 

 

En çok bilinen BHA’lar

 


Salisilik Asit
Sitrik Asit

BHA’lar karma veya yağlı cilt tipine sahip kişilere daha çok önerilmektedir. Cildin alt katmanlarına etki edip antibakteriyel özelliği sayesinde sebum fazlasını gidermeyi sağlar. BHA’ların cildi yatıştırıcı özelliği mevcuttur, cildi kurutmadan düşük yüzdelerde kullanılabilir.

Cilt sorunlarınız sadece cildinizin dış katmanlarında kalmıyorsa kistik akne gibi sadece bir formülü seçmeniz gerekmez. AHA/ BHA kombinasyonu bir formül de kullanılabilir.

 

Formül içinde 10% dan fazla AHA ya da BHA kullanmanızı önermiyoruz. Bunun için mutlaka profesyonellere başvurmanızı öneriyoruz.